TR EN
© 2022
COPYRIGHT
ENGİN FIRAT
FİKİR SANAT
21 May 2015 Thursday

Çok Üst Sınıf bir sele almadan bisikletimle birlikte gelen seleye alışmaya çalıştım. Ancak sele can sıkan bir şey olduğu gibi canda acıtıyor. Sele üzerine baskıyı azaltmak açısından piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz jelli sele kılıfı ekleyerek biraz nefes aldığımı düşünüyorum. Yumurtalıklarda oluşan uyuşma ve prostata yapılan baskı biraz azaldığını düşünüyorum. Jelli Kılıf güneşte kalınca biraz formunu bozabiliyor birde bana söylenen yorumlara göre kuşlarında oldukça ilgisini çektiği söyleniyor. Eğer turda bisikletinizi kontrolsüz olarak bırakırsanız geldiğinizde kılıf delinmiş hapsedilmiş jelin koltuktan dışarı çıkmış olarak bulmanız mümkün.Uzun turlarda 100 km yi geçen turlarda jelli kılıfın yanma ve pişik yapacağı söyleniyor forumlarda eğer non stop gitmeyecekseniz yani belli aralıklarla dinlenme var ise lokasyonunuzda bunu yaşamayacaksınızdır.

16 May 2015 Saturday

Enerjinizi kaybetmeden enerji ve güç kazanmak istiyorsanız, eğimli yollarda tırmanışlarda öncelikle yolu beyninizle çıkmanız gerekmektedir. Beyninizin kabul ettiği her komut beden tarafından aşılması mümkündür.

16 May 2015 Saturday

Aslında cevap oldukça basit oldu. 17 Yıl aradan sonra bisiklete binme fikri biraz mesaimin ofis ortamında geçmesi, birazda farklı bir arayıştan kaynaklanmaktadır. Bilgisayar başında grafik tasarım çalışırken yorulmayan beden kendisinden geçmiş bir beyinle akşam uyku problemlerde eklenince aklıma hem spor hem de eğlenceli olan bu bisiklet fikri oluştu.

NEDEN BISIKLET
16 May 2015 Saturday
Neden Bisiklet

Aslında cevap oldukça basit oldu. 17 Yıl aradan sonra bisiklete binme fikri biraz mesaimin ofis ortamında geçmesi, birazda farklı bir arayıştan kaynaklanmaktadır. Bilgisayar başında grafik tasarım çalışırken yorulmayan beden kendisinden geçmiş bir beyinle akşam uyku problemlerde eklenince aklıma hem spor hem de eğlenceli olan bu bisiklet fikri oluştu.

Çevremde bisiklet kullanan kullanıcıların yorumları bilgilerini aldıktan sonra kendime bisiklet alabilecek marka model ve fiyat analizine başladım. Benim çocukluğumda bıraktığım bisiklet endüstrisiyle şimdi arasında uçurumlar oluşmuş. Bizim bildiğimiz mahallenin köşesindeki Mehmet amcadan alınacak basit bir pabuç, ayna, basit kornalardan çok ötede bir yere oturduğunu görmek beni hem heyecanlandırdı ve olaya bakışım artık amatör seviyede bir bisiklet sahibi olmam için inceleme yapmaya başladım. İlk arabamı almak istediğimde satış sitesinden baktığım ilk araba Kuş grubuyken kendimi D segment bir aracın koltuğunda bulmuştum.

Bisikletinde kullanım alanları benim fiziksel şartlarım derken kenedime uygun kadro boyu, cant, ve diğer bileşenleri incelmeye başladım. Öncelikle herkes gibi 'Avrupa olsun beş kuruş fazla olsun' söylemiyle başladığım araştırmalarımı daraltarak ilk başlangıç bisikletimi yerli üretimden belirledim. Yerli tank, yerli helikopter, yerli bisiklet belki biraz milliyetçilik yaptım ama yapmak zorundaydım. Çünkü ülkenin kalkınması için buda önemli bir unsur şöyle ki yerli bisikletlerde kötü ürünler üretmiyorlar sadece istediğin özellikleri doğru belirliyorsan sana cevap verecek nitelikte olduklarını sizlerde görebilirsiniz. Örneğin her bisikletlinin ilk tanıdığı adam olan 'Gürkan Genç' yine yerli üretim yapan bir markanın bisikletiyle dünya turunda 35000 Km. Yol yapmasına rağmen halen kadrosundan şikâyetçi değil demek ki sadece Avrupa'ya bakarak milli kaynağı dışarı çıkarmamak gerekiyor. Bisiklet % 100 Yerlimi? Tabi ki Hayır.

Aslında Bütün dünya bütün bisiklet grubu belli başlı birkaç Asya ülkesinde üretilmekte buradan şunu da çıkarmak lazım ne alırsan al Çin'den geliyor. Zaten ayna kol, zincir, ruble, fren gibi teknik parçalar 'Shimano' kim üretirse üretsin Japon malı kullanıyor. Tabi üst sınıf bisikletler inceledim. Karbon kadro üst sınıf teknik malzemeler ama sonra kendime 'Oğlum sen yarışlara katılmayacaksın' sesli düşüncemden dolayı ilk bisikletin günahı olmaz diyerek Salcano'nun 29' Astro HTC (Hydroformed Tubes) Kadro Serisinden yana Kullandım. Bu Seride 17'-19'-21' Kadro ölçüleri var. Çift Suluk Bağlama Hazırlığı sayesinde daha uzun turlar için su yâda sıvı taşıma kapasitesi açısından iyi oluyor. Üzerinde Continental Race King 2.2 Yağmur Lastiği var. Fena değil lastiklerden memnun gibiyim. Ancak Hava Sıcaklığı arttığında asfalt ile birleşince lastik hamurunun yumuşak olmasından dolayı patlamanın çok olacağı forumlarda ve kullanıcıların dilinde dolaşmakta. Ben 750 Km yol yaptım. Benden kaynaklanan bir hatadan dolayı bir kez arka lastiği diken ile patlattım.

Bisiklet 24 Vites 14,36 Kg. Ağırlıkla imal edilmiş iki kez inceltilmiş kadrosu 0,6 mm kalınlığında buda esnekliği fena olmayan ama dayanımı daha iyi olan bir kadro demek aslında çok akrobatik hareketler yapmayacaksanız. İyi bir kadro gibi, bisikletimde ilk şikâyetim bu serilerin üzerinde gelen pedallar. 400 Km. Suyu koyu verdi. Bilyeli Tip pedal olduğundan Bilye dağıttı. Garanti kapsamında değişimi yapıldı. Ancak 750 Km. de pedal yeniden aynı hatayı yaptı. Kronik bir sorun olduğuna inanıyorum. Çünkü aynı bisikletten iki tane aldım. İkisinde de aynı sorunla karşılaştık. Yazımızı inşallah Salconu'nun yetkilileri okur. Bu kronik soruna çözüm bulurlar. Birde önemli unsur olan mandallı göbek milleri açısından problemli bir üretim gerçekleştirdiklerini söylemek isterim. Maşada bulunan mandallı mil iyi ancak arka tekerlekte eski tip 14mm. Somun kullanımı patlayan lastiğin değişimini eziyet haline getiriyor. Bir tasarımcı olarakta en kötü gördüğüm kadro üzerindeki marka model için kullanılan tasarımdır. Firmanın tasarım boya konusunda rakiplerinden daha çok çalışmasına ihtiyacı var.

EFSANAT'da yer alan uygulamaların tüm hakları ve sorumluluğu Engin Fırat Fikir Sanat'a aittir.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.