TR EN
© 2022
COPYRIGHT
ENGİN FIRAT
FİKİR SANAT
21 May 2015 Thursday

Çok Üst Sınıf bir sele almadan bisikletimle birlikte gelen seleye alışmaya çalıştım. Ancak sele can sıkan bir şey olduğu gibi canda acıtıyor. Sele üzerine baskıyı azaltmak açısından piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz jelli sele kılıfı ekleyerek biraz nefes aldığımı düşünüyorum. Yumurtalıklarda oluşan uyuşma ve prostata yapılan baskı biraz azaldığını düşünüyorum. Jelli Kılıf güneşte kalınca biraz formunu bozabiliyor birde bana söylenen yorumlara göre kuşlarında oldukça ilgisini çektiği söyleniyor. Eğer turda bisikletinizi kontrolsüz olarak bırakırsanız geldiğinizde kılıf delinmiş hapsedilmiş jelin koltuktan dışarı çıkmış olarak bulmanız mümkün.Uzun turlarda 100 km yi geçen turlarda jelli kılıfın yanma ve pişik yapacağı söyleniyor forumlarda eğer non stop gitmeyecekseniz yani belli aralıklarla dinlenme var ise lokasyonunuzda bunu yaşamayacaksınızdır.

16 May 2015 Saturday

Enerjinizi kaybetmeden enerji ve güç kazanmak istiyorsanız, eğimli yollarda tırmanışlarda öncelikle yolu beyninizle çıkmanız gerekmektedir. Beyninizin kabul ettiği her komut beden tarafından aşılması mümkündür.

16 May 2015 Saturday

Aslında cevap oldukça basit oldu. 17 Yıl aradan sonra bisiklete binme fikri biraz mesaimin ofis ortamında geçmesi, birazda farklı bir arayıştan kaynaklanmaktadır. Bilgisayar başında grafik tasarım çalışırken yorulmayan beden kendisinden geçmiş bir beyinle akşam uyku problemlerde eklenince aklıma hem spor hem de eğlenceli olan bu bisiklet fikri oluştu.

KONDISYON TURLARI
16 May 2015 Saturday
Kondisyon Turları

Enerjinizi kaybetmeden enerji ve güç kazanmak istiyorsanız, eğimli yollarda tırmanışlarda öncelikle yolu beyninizle çıkmanız gerekmektedir. Beyninizin kabul ettiği her komut beden tarafından aşılması mümkündür.

Enerjinizi kaybetmeden enerji ve güç kazanmak istiyorsanız, eğimli yollarda tırmanışlarda öncelikle yolu beyninizle çıkmanız gerekmektedir. Beyninizin kabul ettiği her komut beden tarafından aşılması mümkündür. Onun için pes etmeden yolunuzda pedal atmaya devam edin. Önemli olan bu alıştırma turlarında kalp ritminizi dengeli kullanmanızdır. Doğru nefes alma, kalp ritmini korumak çok önemli eğer siz bunları düşünmeden devam ederseniz bir süre sonrada kalbiniz sizi dinlemeye bilir. Bunu kimse istemez. Şöyle ki Kalp Ritminizin üst seviyesini belirlemek için 220 sayısından yaşınızı çıkarmanız gerekmekte. 30 Yaşında olduğunuzu varsayarsak 220 –30 = 190 kalbinizin atması gereken maksimum atış sayısı bu olmalı eğer bunun üstüne çıkarsanız kalbinize zarar verirsiniz.

Ben amatör bir sürücüyüm ve kondisyon turlarına katılıyorum. Kondisyon turlarında ve alıştırma turlarında kalbi korumak sürüş keyfini kaybetmemek için ise hedef kalp hızı sınırları içerisinde sürmek gerekmektedir. Buda toplam kalp hızının % 50 ile % 70 Aralığındaki ritim sayısıdır. Ben 99- ile 135 arasında tutmaya çalışıyorum. Buda daha eğlenceli bir tur olmasını sağlıyor. Bisikletimle yaptığım ilk sürüş deneyimim 1.2 Km. olmuştu ve bu deneyim sonrasında içten yanma kaslar ve kendimi penguen gibi hissettiren adımlarım yolda yürürken ilk kez yürümeye başlamış biri hissi uyandırıyordu. Kaslardaki bu yanma sadece bisiklet sürdüğümde oluşmamıştı. Koşuda aletli salon sporlarının tamamında kas yanmaları oluşmaktadır. Bunun ana nedeni ise kasların laktik asit üretmesidir. Bunun önüne geçmek için uygun diyet programları başta olmak üzere nefes alışverişini ve sıvı azalmasını engellemeyle azaltabilir hatta hiç yaşamayabilirsiniz. Buradan şunu çıkarmanız gerekli evet ilk bisiklete bindiğinizde bacak kaslarınızda yanma hissi gelmesi çok doğal bunu sürme tekniğiniz ve kondisyonunuz oturduğunda azaldığını hatta kaybolduğunu göreceksiniz ancak sporun hangi branşıyla ilgilenirseniz ilgilenin perhiziniz sağlıklı ve bilinçli olmak zorunda olduğunu unutmayın. Pedal çevirirken susamış olduğunuzu hissetmeniz aslında sadece susadığınızı değil vücut öz sıvısını kuruttuğunuzun göstergesidir, pedal atarken su isteğiniz olmadan sürekli sıvı almanız çok önemlidir.

Kalp hızınızı korumak için de pedal ritminizi kontrol etmeniz gerekmekte yani vücut yapınıza uygun pedal sayısını belirlediğinizde hiç durmadan pedal çevirebilir ve geçilmesi çok zor olan geçitleri rakımları bile yorulmadan aşabilirsiniz.  Ortalama bir dakika için 60 pedal ile lokasyondan lokasyona değişmesiyle birlikte 17 ila 21 Km arasında yol almanız mümkün olmaktadır. Pedal sayısı kondisyonunuz geliştikçe artığını göreceksiniz. Pedal sayısı kullandığımız viteslerin kullanmamız nasıl kullanmamız gerektiğini göstermekte yani bir arkadaşım ilk başladığımda abi bisikleti fırıncı bisikleti gibi tek bir vites üzerinde kullanma demişti. Ayak temponuz sabit vitesleriniz değişken olsun.

Tura başlarken olması gereken teknik malzemelerin yanınızda olması çok önemlidir. İç lastik, Pompa, Yama Seti, Anahtar Takımları (Alyan yada Numerik Anahtarlar Bisikletinize hangisi Uygunsa) olmadan şehir merkezi dışında tur yapmak ucuz kahramanlık olucaktır. Bisikleti sırtlayıp saatlerce yürüyebilir hatta pes bile edebilirsiniz. (Teknik malzemeleri ve avadanlıkta olması gerekenleri teknik konularımızda okuyabilirsiniz.)

Kondisyon kazanmak istiyorsanız enerjinizi turun tamamına eşit yayın turun sonundaki belirlediğiniz bir yolu ise yüksek performansla pedallayarak tamamlamanız size daha fazla güç kazandıracaktır. Son olarak gittiğiniz yolu her gün biraz daha artırmanız bir sonraki parkura daha iyi gitmenizi sağlyacaktır.

EFSANAT'da yer alan uygulamaların tüm hakları ve sorumluluğu Engin Fırat Fikir Sanat'a aittir.
Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.